Výsledky studií potvrdily realizovatelnost SPP v Chebu

Strategický podnikatelský park Cheb je realizovatelný a přinese zásadní impuls pro město i celý Karlovarský kraj.

Ukazují to výsledky dopadové studie a studie proveditelnosti, které potvrzují, že park je možné připravit ve své maximální variantě pro technologicky nejnáročnější investory. Ze studií dále vyplývá, za jakých podmínek projekt vytvoří kvalifikovaná pracovní místa pro technické a manažerské pozice, zvýší kupní sílu obyvatel, oživí místní ekonomiku, výrazně zlepší infrastrukturu a podpoří dostupnost občanské vybavenosti ve městě.

Chebsko a Karlovarský kraj čelí dlouhodobému úbytku obyvatel. Od roku 2001 došlo k poklesu o více než deset tisíc lidí. Mladí lidé odcházejí za studiem a příležitostmi mimo region a ve většině případů se již nevracejí zpět. Zhruba 16 % lidí dnes dojíždí do Německa za vyšší mzdou. Projekt Strategického podnikatelského parku v Chebu si klade za cíl vytvořit vhodnou infrastrukturu pro zasídlení nového strategického investora, jehož působení by dalo pozitivní impulz ke změně těchto klíčových ukazatelů.

Dopadová studie vypočítává maximální variantu možné naplněnosti řešené plochy na úroveň 5 750 kvalifikovaných zaměstnanců s postupným naplňováním ve třech fázích v letech 2029, 2032 a 2035 plus. Studie dále potvrdila, že až 83 % zaměstnanců bude pocházet přímo z Karlovarského kraje, což pomůže zvrátit zmíněný dlouhodobý trend odlivu obyvatel.

„Představením výsledků studie proveditelnosti a dopadové studie zastupitelům a místním obyvatelům vrcholí koncepční fáze přípravy projektu. V rámci plánovaných setkání s místními obyvateli posbíráme na představený koncept zpětnou vazbu a během podzimu chceme zahájit práce na dokumentaci hodnocení vlivu záměru na životní prostředí (EIA). Nedílnou součástí další přípravy bude i spolupráce s městem Cheb na rozvojovém plánu z hlediska přípravy spádového území na výzvy spojené s budoucí realizací parku. Zahájeni fyzické realizace infrastruktury parku je nyní odhadované na rok 2027, začátek fungování prvních koncových investorů se dá předpokládat o dva roky později,“ říká ředitel úseku development Státní investiční a rozvojové společnosti David Petr.

Přínosy městu, občanská vybavenost a kvalita bydlení

Projekt si ve spolupráci s městem klade za cíl zlepšit životní podmínky pro nové i stávající obyvatele Chebu. Z výsledků studií vyplývá důležitost včasné přípravy výstavby nových bytů a rekonstrukce starších nevyužívaných bytových jednotek. V maximální variantě se dá předpokládat, že ve střednědobém horizontu 4-9 let od začátku realizace parku bude potřeba zajistit zhruba 120 nových nebo rekonstruovaných bytů. S obráceným trendem migrace pak poroste poptávka po školských a zdravotnických službách. Dopadová studie navrhuje rozšíření kapacit mateřských škol a zajištění dostatečné lékařské péče, například rozšíření služeb praktických lékařů, kde již dnes jsou kapacity v území deficitní.

„V dopadové studii jsme ověřili, že případné zasídlení strategického investora přinese významné ekonomické přínosy pro město Cheb i stát. Z modelu vyplývá, že ekonomika ročně posílí až o 880 milionů korun a město získá 70-90 milionů korun na dani z nemovitosti. Současně projekt představuje výzvy v oblasti bydlení, občanské vybavenosti, rekvalifikace a transformace pracovního trhu. Území je vhodné pro rozvoj tímto směrem a přínosy mnohonásobně přesahují limitované technické výzvy spojené s usazením nového investora. Nový investor bude pro Cheb v prvé řadě velká příležitost,“ uvádí za zpracovatele dopadové studie Filip Neterda z poradenské společnosti BDO.

Město Cheb vnímá tento projekt jako velkou šanci pro další rozvoj města a regionu. Důraz je kladem především na přínos pro Cheb a jeho občany. „Je však třeba, aby případný investor splňoval všechny námi stanovené podmínky. Mezi ty patří například to, aby se jednalo o činnost s vysokou přidanou hodnotou nebo aby podstatná část vytvořených pracovních míst byla vhodná pro pracovníky s vyšší kvalifikací, čemuž musí nutně odpovídat jejich finanční ohodnocení,“ říká předseda pracovní skupiny pro SPP Cheb a místostarosta Chebu Michal Pospíšil.

Dopravní a technická infrastruktura

Jednou z klíčových oblastí pro úspěšnou realizaci projektu je dopravní infrastruktura. Studie doporučují v souvislosti s realizací parku posílení kapacity stávajících okružních křižovatek, posílení kapacit veřejné dopravy a vybudování navazujících cyklostezek. Alternativní způsoby dopravy by mohlo využívat dohromady až 40 % zaměstnanců. Koncept také počítá se dvěma variantami napojení na železnici. Prvním v podobě vybudování nového železničního překladiště v místě stávající železniční stanice Cheb, které by mohlo sloužit i dalším podnikatelským subjektům v oblasti, anebo druhým v podobě přímého dovedení vlečky až do areálu samotného parku.

„Prověřili jsme, že projekt je z technického hlediska realizovatelný s minimálními riziky. Území je výborně dopravně dostupné, v dostatečné vzdálenosti od města Cheb a připojitelné na všechny inženýrské sítě o dostatečné kapacitě. Jedná se v porovnání s ostatními lokalitami v ČR o výjimečné území vhodné pro zasídlení strategického a technologicky náročného investora,“ uvádí za zpracovatele studie proveditelnosti Jiří Bureš ze společnosti Bilfinger Czech Republic.

Udržitelnost a odpovědný rozvoj

Vysoké standardy udržitelnosti jsou součástí samotného návrhu parku. Z výsledků biologického hodnocení vyplývá, že nebude mít významný dopad na chráněné druhy živočichů a rostlin. Naopak, v rámci navržených kompenzačních opatření dojde k podpoře lokální biodiverzity. Součástí konceptu je totiž i obvodový 40 metrů široký zelený pás s dílčími vodními prvky. Studie proveditelnosti dále počítá s využitím moderních technologických řešení, jako jsou fotovoltaické panely, zelené střechy a chytré řízení spotřeby energie. Voda bude efektivně využívána a recyklována, a to vše v souladu s cílem vytvořit ekologicky šetrný a energeticky soběstačný podnikatelský park.  

Variabilita a flexibilita projektu

Jednou z hlavních výhod lokality je její flexibilita – projekt počítá s možností volby mezi výstavbou jednoho velkého závodu nebo několika menších výrobních jednotek, což otevře prostor pro různé typy investic. Studie tak umožňuje přizpůsobení parku podle aktuálního trhu a požadavků jednotlivých investorů, což zaručuje, že projekt bude atraktivní pro širokou škálu průmyslových sektorů. V návaznosti na zařazení lokality mezi strategické investiční stavby dle zákona o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury je vyloučeno umisťování čistých skladovacích a logistických záměrů. Podporovány jsou naopak záměry dle hospodářské politiky státu s vysokou přidanou hodnotou.

Založení společného podniku

Projekt je unikátní aktivní a úzkou spoluprací města a státu, kteří aktivně spolupracují na vytvoření komplexního atraktivního prostředí pro zajímavé investory. Pro zajištění dlouhodobého spolurozhodovacího vlivu města na rozvoj v souvislosti s projektem strategického podnikatelského parku je tak připravován koncept společného podniku, tzv. joint – venture. Ten umožní dlouhodobé a aktivní spojení všech aktérů k realizaci společného cíle a garantuje městu spolurozhodování v klíčových otázkách rozvoje. Zároveň mu zajišťuje získání prostředků a pomoc státu v realizaci navazujících rozvojových projektů v rámci města dle výsledků dopadové studie a návazného rozvojového plánu.

„Přicházíme s modelem, který je využíván například při rozvojových projektech ve Švédsku a zajišťuje úzké propojení více rozhodovacích úrovní se závaznými podmínkami. Vedení Chebu díky tomuto modelu spolurozhoduje o výběru investora. Chceme, aby poslední slovo při výběru firem ve strategickém podnikatelském parku měli lidé, co město znají nejlépe. Zástupci města proto budou mít právo veta pro investora či investory, kteří nenabídnou vyšší platy nad průměrem regionu a nebudou klást důraz na kvalifikaci pracovníků a spolupráci s místními školami,“ uvádí Šárka Tomanová, business development manažerka ze Státní investiční a rozvojové společnosti.